Zyra për informim dhe marrëdhënie me publikun e PK-së

Informacion lidhur me veprimet policore në PKK-Jarinje të Mitrovicës Prishtinė, 14 janar 2017

Policia e Kosovės si institucion i zbatimit tė ligjit lidhur me paralajmėrimet e qarkullimit tė trenit nga Serbia pėr nė Republikėn e Kosovės (RKS), ka ndėrmarr tė gjitha veprimet konform Kushtetutės sė Kosovės, ligjeve nė fuqi dhe planit operacional, pėr tė garantuar rendin kushtetues, sigurinė e pėrgjithshme, nė rastin konkret pėr parandalimin e qarkullimit tė trenit ilegal pėr nė territorin e Republikės sė Kosovės.
më shumë
Policia e Kosovës arreston katër persona të dyshuar për ‘trafikim me njerëz’ Prishtinė, mė 13 janar 2017
Pas hetimeve tė zhvilluara nga Sektori i Hetimeve tė Trafikimit me Njerėz i Drejtorisė pėr Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerėzore, tė udhėhequra nga Prokuroria Themelore, Departamenti pėr Krime tė Rėnda Ferizaj, mė 12 janar 2017, kanė realizuar njė plan operativo taktik pėr arrestimin e disa personave nėn dyshimin e bazuar se kanė kryer veprėn penale ,,Trafikim me Njerėz”.
më shumë
Sqarim lidhur me disa shkrime të mediave të ndryshme vendore dhe ndërkombëtare lidhur me vendndodhjen e të dyshuarit për terrorizëm Lavdrim Muhaxheri rishtinė, mė 5 janar 2017
Referuar disa shkrimeve ditėve tė fundit nga mediat e ndryshme qofshin ato vendore apo nderkombėtare, veqanėrisht spekulimeve nga disa media nga Serbia lidhur me vendndodhjen e tė dyshuarit pėr terrorizėm Lavdrim Muhaxheri dhe deklarimeve tė tyre se i njėjti ( Lavdrim Muhaxheri) me rreth 400 luftėtarė pjesė e organizatės terroriste ISIS ėshtė kthyer nė Kosovė dhe lėvizė lirshėm, janė tė pavėrteta, qėllimkėqija dhe tendencioze pėr tė krijuar ndjenjė tė pasigurisė nė opinionin publik.
më shumë
Policia e Kosovës konfiskon mbi 10 kilogramë substancë të dyshuar narkotike dhe arreston personin e dyshuar për ‘blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje Prishtinė, mė 5 janar 2017

Policia e Kosovės, konkretisht Policia Kufitare nė afėrsi PKK Vermicė, mė 04.01.2017, rreth orės 23:40, gjatė patrullimit ka vėrejtur njė person tė dyshuar afėr rrethojės sė autostradės dhe nė afėrsi njė veturė tė ndaluar me targa gjermane. Patrulla policore gjatė kontrollit tė personit, tė veturės dhe hapėsirės pėrreth gjen njė ēantė me 20 qese substancė e dyshuar e llojit mariuanė.
më shumë
Policia e Kosovës apelon tek të gjithë pjesmarrësit në trafikun rrugor të shtojnë vigjilencën e tyre dhe t’u përmbahen rregullave në trafik gjatë qarkullimit të tyre nëpër rrug&eum Duke iu referuar informacioneve zyrtare tė pranuara nga tė gjitha drejtoritė rajonale policore, pėrkundėr kėtyre tė reshurave tė borės tė gjitha rrugėt rajonale, magjistrale dhe ato urbane nė Kosovė janė tė kalueshme edhe pse nė disa prej tyre kalimi ėshtė mė i vėshtirėsuar dhe kryesisht pėr mjete tė rėnda tė transportit.
Rrugėt nė tė cilat janė paraqitur vėshtirėsi pėr qarkullim janė kryesisht rrugėt ku pėrfshihen zonat malore por edhe disa rrugė dytėsore, nė fshatra tė komunave tė ndryshme.
më shumë

Raporto krimin